
Izraz “tradwife” (kombinacija besed “traditional” – tradicionalna in “wife” – žena) označuje žensko, ki zavestno sprejema tradicionalno vlogo gospodinje in žene, ki je podrejena možu, skrbi za dom, kuha, čisti in vzgaja otroke. Gibanje je pridobilo popularnost predvsem na družbenih omrežjih, kjer vplivnice delijo vsebine, ki prikazujejo idilično življenje popolne gospodinje. Ženske v cvetočih oblekah in retro pričeskah iz 50. let prejšnjega stoletja pripravljajo obroke, pletejo, šivajo in ustvarjajo podobo domačnosti, ki temelji na preteklosti.
Fenomen “tradwife” se je pojavil kot nasprotje sodobnim feminističnim gibanjem, ki spodbujajo enakopravnost spolov in karierne ambicije žensk. Gibanje poveličuje tradicionalno delitev vlog, kjer je moški glava družine, ki skrbi za finančno preskrbljenost, ženska pa se osredotoča na vodenje gospodinjstva in podporo možu ter otrokom. Ta pristop je še posebej priljubljen postal v času pandemije, ko so se številni ljudje ponovno povezali z domačim okoljem in bolj tradicionalnim načinom življenja.
Ideološki spekter gibanja
Kljub temu, da na prvi pogled izgleda kot nedolžen povratek k preprostejšim časom, gibanje skriva nevarne elemente. Tradicionalna delitev spolnih vlog, kot jo promovirajo “tradwife” vplivnice, pogosto spodbuja ideje podrejenosti žensk, kar lahko vodi v neravnovesje moči v odnosih. Nekatere pripadnice gibanja celo menijo, da bi morale biti ženske povsem podrejene svojim možem, ki naj bi nadzirali njihove odločitve, vključno s tem, kdaj lahko zapustijo dom. V skrajnih primerih lahko takšno razmišljanje normalizira zlorabljajoče odnose.
Medtem ko mnoge pripadnice gibanja podpirajo te konzervativne vrednote, gibanje ni omejeno le na skrajno desničarske ideologije, čeprav se pojavljajo tudi povezave s skrajnimi nacionalističnimi gibanji, vključno z belim nacionalizmom in supremacijo. Strokovnjaki opozarjajo, da je idealizacija obdobja iz sredine 20. stoletja, ko so bile ženske večinoma omejene na dom, lahko zavajajoča in potencialno nevarna. V mnogih primerih gre za idealizacijo življenja, ki ga je težko doseči, saj prikazuje le eno plat zgodbe – brez prikaza dejanske izgube osebne svobode in identitete, ki lahko spremlja tak način življenja.
Na družbenih medijih je vse popolno
Na družbenih omrežjih vse izgleda popolno, a strokovnjaki opozarjajo, da taka dinamika odnosov pogosto vodi do občutka osamljenosti in pomanjkanja samostojnosti pri ženskah. Primer ženske, ki je po ločitvi od moža postala samohranilka, kaže, kako težko je pobegniti iz takega razmerja, kjer je bila podrejena in ji je manjkalo samostojnosti. Ko je sprejela odločitev, da bo postala neodvisna, je našla novo službo in finančno stabilnost, a priznava, da je začeti znova v poznih 30-ih letih zelo težko.
Kako uravnotežiti »tradwife« življenje?
Strokovnjaki opozarjajo, da je v takih razmerjih pomembno ohraniti lastno identiteto in imeti uravnoteženo življenje. Ljubezen in skrb za družino sta ključni, vendar ne smeta pomeniti izgube lastnih interesov in strasti. Jasna komunikacija in postavljanje mej sta ključna za zdrav odnos. Pomembno je tudi, da se partnerja že na začetku pogovorita o svojih pričakovanjih glede razmerja, da se izogneta kasnejšim konfliktom in nerazumevanju.
Gibanje “tradwife” je torej zapleten fenomen, ki na površju slavi tradicionalne vrednote, a nosi s sabo globlje družbene implikacije, ki lahko povzročijo neravnovesje moči in omejevanje ženskih pravic.